Evropski projekat podrške mladim muzičarima MUSA – besplatni priručnik za nove generacije umetnika

Usled izazova današnjice, koja od muzičara pored dobrog izvođačkog umeća zahteva i preduzetničku kompetenciju, što je ključno za razvoj jedne karijere, shvatajući da je takva vrsta usmerenja i obuke skoro potpuno odsutna u opštem nastavnom planu i programu, projekat MUSA omogućava mladim umetnicima da se upoznaju s novim veštinama. Smatrajući da su menadžment, komunikacija, poznavanje potencijala ukrštanja različitih umetničkih disciplina, produkcija, distribucija, fizički i mentalni trening neophodne veštine za pretvaranje strasti u profesiju – MUSA želi da unapredi profesionalne izglede mladih evropskih gudačkih kvarteta, da organizacijama koje se bave ovim poljem pruži novi predlog obuke i ojača vezu između muzike i drugih umetničkih disciplina i kulturnog nasleđa u potrazi za pravim zapošljavanjem, ekonomskim i društvenim razvojem.

Zahvaljujući inovativnom projektu MUSA (MUSA – European Young MUsicians Soft Skills Alliance – izraz „soft skills“ podrazumeva kombinaciju veština, sposobnosti: komunikacijskih, interpersonalnih, socijalnih, rada pod stresom itd.), koji kofinansira program „Erazmus“ Evropske unije, oformljene su stručne obuke posvećene mladim gudačkim kvartetima, s članovima od 20 do 35 godina. Tokom oktobra meseca 2022. godine kulturna organizacija „Le Dimore del Quartetto“, koja podržava međunarodne mlade gudačke kvartete i kamerne ansamble, predstavila je u Briselu svoja dostignuća nakon završena sva tri dela projekta MUSA. Tim povodom Istraživački centar ASK (Art, Science, Knowledge – umetnost, nauka, znanje) milanskog univerziteta „Bocconi“ predstavlja novo sredstvo i besplatan priručnik za programe visokog obrazovanja u kulturnom preduzetništvu za mlade muzičare pod nazivom Preduzetnički gudački kvartet: ključna saznanja iz projekta MUSA, i Istraživanje – studija slučaja o organizaciji „Le Dimore del Quartetto“. Ovaj priručnik biće dostupan muzičarima, profesionalcima, akademijama i konzervatorijumima kako bi se ojačale preduzetničke veštine onih koji u našem veku žele da nastave umetničku karijeru u muzici.

Program MUSA je trajao dve godine, počev od oktobra 2020. pa sve do oktobra 2022. i, obuhvatajući devet gudačkih kvarteta iz Francuske, Nemačke, Poljske, Rumunije, Španije i Holandije, razvijao se u tri faze. Tokom prve faze u Italiji u septembru 2021. realizatori su se bavili komunikacijom i strategijom imidža. Druga faza u Portugaliji tokom oktobra 2021. bila je fokusirana na „kontaminaciju“ među različitim umetnostima. Konačno, treća faza je održana u Francuskoj u maju 2022. i u njoj je akcenat bio stavljen na autorska prava, snimanje i distribuciju, kao i na fizičku i mentalnu pripremu.


Ove aktivnosti su bile prilika da mladi gudački kvarteti, koje su odabrali partneri na projektu, pod umetničkim rukovodstvom maestra Simonea Gramalje, prodube svoja znanja o muzičkom tržištu i nauče kako da budu sopstveni preduzetnici. Između ostalog, zamisao je sprovedena i tako što su u svakoj zemlji kvarteti bili domaćini, te su kroz umetničku rezidenciju u istorijskim vilama i drugim mestima od kulturnog interesa tokom nedelju dana boravka muzičari pohađali predavanja, radionice i nastupali na koncertima, zahvaljujući čemu su naučeno mogli da primene u praksi, pred publikom. O važnosti ovog projekta govorila je i Frančeska Monkada, osnivačica i predsednica organizacije „Le Dimore del Quartetto“: „MUSA je konkretna realizacija ključnog alata za karijeru ove nove generacije muzičara na njihovim prvim koracima u karijeri, u transformisanom pejzažu koji zahteva nove veštine“. Kao kulturna preduzetnica, osnivačica, predsednica i direktorka organizacije „Le Dimore del Quartetto“ i komiteta AMUR, nakon iskustva u reklamnim agencijama (Mc Cann Erickson, B&B Comunication), od 2003. godine posvetila se podršci neprofitnim ciljevima u kulturne i obrazovne svrhe za entitete kao što su Društvo kvartetâ Milana, Fondacija za kulturno i umetničko nasleđe i crkvene delatnosti, Akademija belkanta „Đerđ Šolti“, Udruženje prijatelja Muzičke škole u Fjezoleu, Francuska sekularna misija (Mission laïque française) i Francuska škola u Firenci. Takođe, savetnica je za nevladino i neprofitno udruženje „Europa Nostra“, Muzičku omladinu Italije, udruženja „Pjero Faruli“ i „Diamo il la“.

Frančeska Monkada je osnivačica i kokreatorka projekta MUSA – European young MUsicians soft Skills Alliance, ali i kulturne organizacije „Le Dimore del Quartetto“, koja okuplja mlade gudačke kvartete. Sa konsolidovanom mrežom kuća, ansambala i partnera iz oblasti muzike i umetničkog nasleđa, specijalizovan za planiranje i upravljanje različitim projektima, kao što su festivali i rute putovanja, majstorski kursevi i programi obuke za muzičare, obrazovni projekti za škole i univerzitete, aktivnosti tim bildinga za kompanije, program „Le Dimore del Quartetto“ je 2017. godine predstavljen u Poslaničkom domu u okviru istraživanja „Najbolje prakse kulturne difuzije“. Godine 2018. pobedio je na konkursu Fondacije „Cariplo“ za kulturne inovacije, a godinu dana kasnije osvojio je Nagradu za evropsku baštinu / nagradu „Europa Nostra“ 2019, u kategoriji obrazovanja, obuke i svesnosti. Sledeće godine globalna konferencija „Najbolje u očuvanju baštine“ („The Best in Heritage“) predstavila ga je kao „projekat uticaja“, a potom 2021. organizovana je 150-godišnjica od smrti Kristine Trivulcio di Belđojozo.

Francesca Moncada
Photo: Diego Molaschi ©


O značaju i kvalitetu ovog projekta govorio je i umetnički direktor projekta Simone Gramalja, koji smatra da „vizionarski projekat MUSA okuplja najkvalitetnije od muzike što ujedinjena Evropa može da ponudi“. On dalje ovaj projekat predstavlja kao „… bedem kulture i vrednosti prelepo prezentovan gudačkim kvartetom, simbolom savršene demokratije, sposobnosti kombinovanja pluraliteta i različitosti kako bi zajedno rasli. […] Dobro svirati je svakako prioritet, ali nije dovoljno. Kontakt sa svetom, sa drugim oblicima izražavanja, sa životom neophodan je kako bi imali šta reći i izraziti se. Le Dimore del Quartetto, zajedno sa svojim prestižnim evropskim partnerima, razmišljao je i želeo da pokuša da sve ovo spoji u jedan format. MUSA stoga gleda na mlade ljude, prateći ih na putu ljudskog i umetničkog sazrevanja. Za bolju budućnost, za sve više ujedinjenu Evropu”.

Simone Gramaglia

Na spomenutoj panel-diskusiji u briselskom Gare Maritimeu, s ciljem da se prezentuju predlozi vezani za povezivanje modela razvijenih u oblastima muzičkog obrazovanja, kulturnog nasleđa i cirkularne ekonomije, rezultate su predstavili Frančesca Monkada (osnivačica organizacije „Le Dimore del Quartetto“ i kreatorka projekta MUSA) i Paola Dubini (profesorka i istraživačica Univerziteta „Bocconi“), dok su gosti bili predavači Pol Dižarden (glavni direktor projekta Kraljevskog muzeja umetnosti i istorije u Briselu), Alfonso Palavičini (predsednik Evropskih istorijskih kuća), Gzavije Pelgrims de Bigar (vlasnik zamka „Grand-Bigard“), Sneška Kvadflih Mihailović (generalna sekretarka udruženja „Europa Nostra“), Fiona Robertson (violinistkinja u kvartetu „Belinfante“) i Pau Markes I Oleo (član i osnivač kvarteta „Belinfante“), Igor E. Zanti (globalni šef odeljenja za umetnost i restauraciju u IED-u, Evropskom institutu za dizajn) i Jasmin Hilberdink (osnivačica gudačkog kvarteta „Biennale“ u Amsterdamu).

Ukoliko biste voleli više da saznate o projektu MUSA, možete posetiti

veb-lokaciju www.ledimoredelquartetto.eu/musa

Autor: Katarina Georgijević

Lektor: Vera Maletić