Gudački krug – prva mreža koja neguje zanatstvo i graditeljstvo gudačkih instrumenata

Stefano Trabucchi_Laboratorio

Sa željom da se unapredi profesionalizam majstora graditelja gudačkih instrumenata i da se mladim izvođačima na početku njihovih karijera omoguće kvalitetni instrumenti, kreativno kulturno preduzeće iz Milana (Italija) „Le Dimore del Quartetto“, koje od 2015.godine podržava međunarodne gudačke kvartete i kamerne ansamble, osmislilo je novi projekat. On je ostvaren u saradnji s Fondacijom Muzeja violine „Antonio Stradivari“ i nazvan je „Gudački krug“. Ova mrežaima za cilj da neguje kolektivne elemente umetničkog stvaralaštva i muzičkog izvođaštva, s posebnim akcentom na razvijanju kombinacije rada zanatlija i muzičara, u dinamici gde jedan stvara uslove za postizanje pune ekspresivnosti drugog i obrnuto. Ovim idejni tvorci projekta žele da pokažu kako je zapravo tehničko umeće zanatlija neophodan uslov da umetničko stvaralaštvo jednog izvođača dostigne svoj vrhunac.

Master Luthier_Marco Nolli
(credits Cristian Chiodelli for Museo del Violino)

Graditelji gudačkih instrumenata (poznati i kao lutijeri ili lautijeri, što dolazi od francuske reči „luthier“ i još dalje od reći „luth“ – lauta; graditelji žičanih instrumenata) koje je izabrao Muzej violine muzičarima mreže „Le Dimore del Quartetto“ pružaju mogućnost da pozajme i koriste jedan ili više instrumenata, kao i niz usluga poput popravke, održavanja i čuvanja instrumenata. Kako bi zainteresovani lakše pronašli zanatske radionice, one su označene na interaktivnoj mapi koja olakšava njihovo pronalaženje. Pored toga,ova široko rasprostranjena mreža majstora graditelja bavi se istraživanjem i pronalaženjem vrhunskih zanatlija, čiji je kvalitet rada dobio međunarodna priznanja.Uz pokroviteljstvo Fondacije „Metiers d’Art“ u Milanu, u naselju Kolonji, umetnost zanatskog posla i izrade gudačkih instrumenata dobija jednu novu dimenziju i važnost u umetničkom svetu. Oni koji sviraju gudačke instrumente znaju da Fondacija Muzeja violine „Antonio Stradivari“ štiti i promoviše vrednost klasične i savremene kremonske violine od 1976. godine. Od početka ideje pa sve do danas, uz stalnu posvećenost istraživanju i ponovnom otkrivanju velikih majstora prošlosti i njihovog dela, dodeljena su mnogobrojna priznanja za rad najboljim graditeljima današnjice.

Sve ovo svakako privlači veliku pažnju javnosti, posebno mladih gudača, te s tim u vezi Đanluka Galimberti, gradonačelnik Kremone i predsednik Fondacije Muzeja violine „Antonio Stradivari“, ističe da je veoma značajno što se ovaj projekat odvija baš u tom gradu. Govori i da „upravo zahvaljujući tome što je ovaj grad svetsko središte graditeljstva gudačkih instrumenata, s tradicijom dugom pet vekova, UNESCO je njihovu veštinu izrade violina proglasio nematerijalnim kulturnim nasleđem čovečanstva. Ovaj aktivan plan zaštite veoma je važan trenutak za zajednicu, koja je pozvana da razmotri mogućnosti i raspodelu ciljeva. Umeće dobija na snazi u susretu različitih i srodnih znanja, kao što su ona majstora graditelja i muzičara, i kroz doprinose institucija i uključivanje cele oblasti”. Osnivačica i predsednica mreže „Le Dimore del Quartetto“ Frančeska Monkada, koja je već učestvovala u realizaciji dva velika i važna projekta – „Musa“ i „Merita“ – svoje iskustvo, umeće i znanje posvetila je i ovom važnom projektu, koji ne samo da doprinosi razvoju i boljem odnosu savremenog umetnika i stvaraoca violine, već neguje tradicionalne vrednosti, petovekovni rad nekadašnjih zanatlija. „Savremeno visoko zanatstvo (luterija) od suštinske je važnosti da bi produkcija klasične muzike bila zdrava i održiva. Sa ‘Gudačkim krugom’ je završen moćan krug nastao iz mreže ‘Le Dimore del Quartetto’, gde se stvaraju vrednosti za zajednicu i za sve uključene partnere”.

Francesca Moncada e Quartetto di Cremona

Virđinija Vila, generalna direktorka Fondacije Muzeja violine „Antonio Stradivari“ kaže da:„Učešće u ‘Gudačkom krugu’ proizilazi iz deljenja smisla, vrednosti, ciljeva kojima Muzej violine žarko teži: odbrana sveta umetnosti i kulture, promocija mladih, zaštita znanja vezanog za oblasti”. Paolo Bodini, generalni direktor za graditelje instrumenata Fondacije Muzeja violine „Antonio Stradivari“ i predsednik „Prijatelja Stradivarija“ smatra da: „ova opredeljenja nalaze konkretan izraz u kreativnoj kulturnoj akciji koju promoviše „Le Dimore del Quartetto“;time se u isto vreme podržavaju ansambli na početku njihovih karijera i unapređuje Kremona i izrada violina, uz široko rasprostranjeno pokroviteljstvo i principe cirkularne ekonomije“.U tom svetlu, moglo bi se reći da se ovim projektom dolazi do osvešćivanja kada je u pitanju važnost rada i postojanja kako graditelja instrumenata tako i izvođača. Do kraja, ipak, ne može se utvrditi ko više doprinosi lepoti zvuka – da li umeće graditelja ili umeće izvođača, ali svakako da taj njihov međusobni odnos živi i vodi ka uspostavljanju uzbudljivog dijalektičkog razvoja koji ih oba usmerava prema prevazilaženju sopstvenih tehničkih i izražajnih granica. Veliki muzičar svojim potrebama navodi graditelja da prevaziđe „ustaljena pravila” svoje umetnosti, čime veliki lutijer otvara muzičaru svet neviđenih izražajnih mogućnosti. Ipak, obe ličnosti ispunjavaju svoj poziv: neuporedivi instrument i nezaboravan nastup.

photoby@_yipwai

Odmah sam se pridružio prelepoj inicijativi ‘Gudačkog kruga’ koja nas uključuje zajedno s mrežom ‘Le Dimore del Quartetto’ i mladim i perspektivnim muzičarima njihove mreže – kaže Stefano Trabuki, majstor graditelj (lutijer)Mislim da sama reč ‘krug’ jasno govori o važnosti ove kružnosti lutijerovog znanja, koje se, preko naših instrumenata, susreće sa talentovanim mladim instrumentalistima kvarteta i njihovom pažnjom i strastvenom publikom. Jedinstven i ekskluzivan način za nove veze i poznanstva u ime muzike, violinizma i umetnosti.” Projekat je pohvalio i opisao umetnički direktor mreže „Le Dimore del Quartetto“ Simone Gramalja rečima: „’Gudački krug’ je inovativan, otvoren i fundamentalan projekat za sve mlade talentovane muzičare koji su projektovani u izvrsnost savremene luterije i mogu pronaći najprikladniji instrument za svoje umetničke potrebe. ‘Gudački krug’ je demonstracija koliko savremeno graditeljstvo instrumenata može dati svetu klasične muzike, dajući mu svoj glas i stvarajući svoj zvuk. Direktan kontakt između lutijera i talentovanih mladih muzičara može biti samo veliki izvor inspiracije za obe kategorije, tako bliske, tako omeđene.”

Osim što se kroz ovaj projekat naglašava spoj zanatstva i muzike, obuhvataju se i principi cirkularne ekonomije, koja dovodi do poboljšanja međusobne podrške između dve oblasti. U ovoj ekonomiji vodeću ulogu imaju kolekcionari primeraka savremene ručne izrade instrumenata, koji mogu biti zahtevni klijenti, ali i inovativne mecene. Identifikacija i uključivanje kolekcionara (stvarnih i potencijalnih) voljnih da sarađuju u projektu stoga predstavlja jedan od suštinskih ciljeva kako bi se rasprostranjena kolekcija transformisala u stalnu kolekciju i razvila konkretna podrška radionicama izvrsnosti i kvaliteta. „Gudački krug“ već ima nekoliko priključenih novih graditelja. Među prvih deset majstora lutijera i tvoraca gudala jesu Luka Barato (Kremona, Italija), Mikele Bučele (Akvangera Kremoneze, Italija), Stefano Konija (Kremona, Italija), Ulrike Dederer (Cirih, Švajcarska), Mira Grušov i Gideon Baumblat (Verder, Nemačka), Gavang Džung (Kremona, Italija), Marko Noli (Kremona, Italija), Emilio i Luka Slavijero (Kremona, Italija), Stefano Trabuki (Kremona, Italija).

Master Luthier_Ulrike Dederer

Osnivači projekta su prilikom osmišljavanja i realizacije imali za cilj da se, kroz znanje i usavršavanje, svi graditelji i izvođači neprekidno suočavaju i stiču svest o važnosti uloge koju imaju na savremenoj muzičkoj sceni. Zahvaljujući širokoj kolekciji savremenih instrumenata, oni mogu da teže ka tome da dobiju kontinuirani rast odnosa, koji će omogućiti uspostavljanje sistema usmerenog na cirkulaciju resursa i veština nephodnih za profesionalce u savremenom muzičkom svetu.

Nešto više o ovom projektu možete saznati na adresi:

www.ledimoredelquartetto.eu

Autor: Katarina Georgijević

Lektor: Vera Maletić