Predavanje na temu: (Ne)briga o srpskoj umetničkoj muzici – problemi i izazovi sa kojima se suočavaju muzičke zaostavštine srpskih kompozitora

U četvrtak 8. decembra u 19 časova, u Legatu Josipa Slavenskog, muzički teoretičar Mirko Jeremić održaće predavanje i prezentaciju (Ne)briga o srpskoj umetničkoj muzici – problemi i izazovi sa kojima se suočavaju muzičke zaostavštine srpskih kompozitora.

Ovo predavanje simbolično se održava baš 8. decembra, kada je Memorijalna muzička soba Legat Josipa Slavenskog svečano otvorena na tadašnjem Trgu Marksa i Engelsa, a današnjem Nikole Pašića, na petom spratu zgrade broj 1. Najveći deo zaostavštine ovog jugoslovenskog kompozitora tada je zvanično poveren na brigu i čuvanje Organizaciji muzičkih autora Srbije – Sokoju, koji već punih 70 godina zastupa prava autora muzike, teksta, aranžman muzike i drugih nosilaca autorskih prava nad muzičkim delima svih žanrova s rečima i bez reči.

Silverije, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ono što krasi ovaj legat i privlači pažnju jeste sačuvana radna soba kompozitora, koja je zahvaljujući zalaganju porodice kompozitora preseljena iz Svetosavske ulice broj 33, gde je kompozitor živeo i radio do svoje smrti 1955. godine. U prostoriji u kojoj se nalaze lični predmeti Slavenskog, kao i bogate prepiske s najvažnijim ličnostima tog vremena, poput Ljubice Marić, Miloja Milojevića, Petra Stojanovića, Stevana Hristića i mnogih drugih, svoju delatnost jedno vreme je obavljao Muzički informativni centar – MIC, a poslednjih godinu dana, ovaj prostor je ponovo oživeo zahvaljujući zalaganju i ulaganju Sokoja. S ciljem da se sačuva tradicija, bogatstvo naše nacionalne muzičke kulturne baštine, Sokoj je omogućio da se pored memorijalne sobe, koja je otvorena za posete i dostupna za istraživanje zaostavštine ovog velikog jugoslovenskog kompozitora, u koncertnom prostoru Legata održavaju programi kamerne i solističke muzike, koji repertoarski neguju srpsku muziku, ali i promovišu notna i muzička izdanja.

Prema rečima Mirka Jeremića saznajemo da „Srpska umetnička muzika ima jedan ozbiljan nedostatak, koji se pretvorio u gorući problem, a koji se tiče nedostupnosti muzičkog materijala. Za veliki procenat muzičkih dela onih srpskih kompozitora koji nisu živi, ili se ne zna gde se nalazi notni materijal ili su partiture u veoma lošem stanju da je iz njih nemoguće izvoditi muziku. Ogroman deo notnog materijala nalazi se po podrumima i ormarima naslednika kompozitora, po magacinima muzičkih škola, pa i na različitim mestima širom sveta. Neke partiture su misteriozno nestale iako su bile čuvane u državnim institucijama, a neke nikada nisu bile pronađene i prikupljene. Sve to otežava sagledavanje zaostavštine srpske muzike i srpskih kompozitora, kao i njihovo pozicioniranje u svetskim muzičkim tokovima“.

Silverije, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Predavač će posetiocima predstaviti različite slučajeve čudnih puteva gubljenja partitura i notnih materijala srpskih kompozitora. S ciljem da prikaže stanje današnje srpske muzike i neophodnost preuzimanja ozbiljnih aktivnosti na pronalaženju i čuvanju dela srpskih kompozitora, otkriće vam nove ideje, ali i pogled na trenutnu sliku muzičkog materijala .

Nešto više o Legatu Josipa Slavenskog možete saznati na linku: https://www.sokoj.rs/legat-slavenski/, kao i kalendaru događaja koji je dostupan na https://www.sokoj.rs/kalendar-dogadaja/

Autor: Katarina Georgijević

Lektor: Vera Maletić