Somus 2022

U prvim jesenjim danima, od 29. septembra do 2. oktobra, Somborci, ali i ljubitelji dobre muzike iz ostalih delova Srbije, moći će da isprate jubilarne, desete po redu Somborske muzičke svečanosti, koje su 2017. godine bile dobitnik nagrade „Festival od regionalnog značaja” najprestižnijeg časopisa za klasičnu muziku Muzika klasika. Ovaj muzički događaj, nekada poznatiji pod nazivom Somborske muzičke večeri, smatra se jednim od najstarijih festivala klasične muzike, koji je davne 1961. godine osmislio profesor i pijanista Dušan Trbojević. Misao vodilja bila mu je prosvetiteljstvo, koje je pratilo čitav festival, jer je cilj bio da se obrazuje mlada publika. Uz mnogo ljubavi, posvećenosti i truda, profesor je s velikim uspehom gradio temelje tog muzičkog festivala sve do osamdesetih godina prošlog veka. Nakon toga, 2012. godine, profesor i pijanista Mihajlo Zurković, inspirisan tim provestiteljskim karakterom prvog festivala klasične muzike u bivšoj Jugoslaviji, pokreće inicijativu za osnivanje novog festivala, koji se s negovanjem tradicije oslanja na stare temelje, ali uz primenu savremenih, novih ideja, koje ispunjavaju potrebe današnjice.

Profesor i pijanista Mihajlo Zurković

Stoga, nastaje potpuno nov festival, drugačiji po konceptu od prethodnog i dobija naziv Somborske muzičke svečanosti. Vođeni time, organizatori festivala svake godine pažljivo osmišljavaju koncertni program, pomno biraju učesnike, želeći da kroz kvalitet i pre svega međusobno jedinstvo, prirodnost i poštovanje unutar umetnosti, estetike i ljudskih odnosa poklone publici nezaboravni umetnički doživljaj. Tim povodom smo zabeležili razgovor sa umetničkim direktorom festivala Mihajlom Zurkovićem, koji ovogodišnji koncept opisuje kao veoma jednostavan – koncepta nema.

PRVO VEČE

MIHAJLO ZURKOVIĆ: Gotovo u svim festivalskim izdanjima imali smo temu festivala, neku misao vodilju, u okviru koje smo osmišljavali koncertni program. Ovogodišnji jubilarni, deseti Somus okuplja umetnike, verne prijatelje festivala, koji su ga, donoseći i deleći ljubav, energiju i muziku, velikim delom izgradili onakvim kakvog ga danas poznajemo. Baš zbog toga i zbog njih, Saša, Bojan, Mate, Mared, Zoran, Laura, Sonja i ostali dobili su odrešene ruke da sami koncipiraju svoje nastupe.

Redovni posetioci ovog festivala svedoci su velikih promena i koncertnih dešavanja koja su se desila za proteklih deset godina, počev od lokacija na kojima su se koncerti izvodili, poput scene Narodnog pozorišta, Gradske kuće, Svečane sale Županije, hola Sokolskog doma, sale novootvorenog Kulturnog centra, pa sve do gostovanja najvećih muzičkih imena poput: Nemanje Radulovića, Stefana Milenkovića, Aleksandra Madžara, Rite Kinke, Mate Bekavca, Irene Grafenauer, Vilijama Hagena, Davida Kastro-Balbija, Mared Hiki, Santjaga Kanjon-Valensije, Ivana Karizne, Simona Trpčeskog, Katarine Jovanović, Dejana Sinadinovića, Ljubiše Jovanovića, Kemala Gekića, Edina Karamazova, Lidije i Sanje Bizjak, Ratimira Martinovića, Ognjena Popovića itd. Prvo koncertno veče nosi simboličan naziv SUSRETANJA i na njemu će nastupiti jedan od vernih prijatelja festivala, pijanista Aleksandar Madžar, koji dolazi po treći put, ovog puta dovodeći sa sobom violončelistu Adriana Brendla.

MIHAJLO ZURKOVIĆ: Aleksandar Madžar je divan umetnik i čovek, veliki prijatelj festivala i na naše veliko zadovoljstvo s njim dolazi Adrijan Brendl, vrhunski violončelista iz slavne britanske muzičke familije, koji će nam zajedno sa Sašom, siguran sam, priuštiti nezaboravni koncert. Isto veče, na koncertu pod nazivom „Afterparti – džez na Somusu”, nastupiće po treći put na Somborskim muzičkim svečanostima džez pijanista Bojan Zulfikarpašić. Prvi put je svirao zajedno s francuskim saksofonistom Žilijenom Luroom, a drugi put s pijanistom Vasilom Hadžimanovim. Njegov nastup na jubilarnom desetom Somusu biće spoj solo klavira i elektronike.

DRUGO VEČE

MIHAJLO ZURKOVIĆ: Vođeni idejom prosvetiteljstva Dušana Trbojevića, pokrenuli smo nove cikluse, za najmlađe – „Dečja posla” i „Carte blanche” za naše najznačajnije žive kompozitore, ali i večeri posvećene umetnicima iz oblasti muzičkog stvaralaštva bliskog klasičnoj muzici, kao što su džez ili autorska muzika. U tim ciklusima za ovih deset godina Sombor je ugostio umetnike kao što su: Isidora Žebeljan, Ivana Stefanović, Dejan Despić, Aleksandra Vrebalov, Bojan Zulfikarpašić, Vasil Hadžimanov, Žilijen Luro, Kralj Čačka; moram tu da spomenem i nezaboravno veče sevdaha u aranžmanu Mate Bekavca… U okviru tog ciklusa naše drugo koncertno veče nosi naziv MOCART DANAS i imaćemo priliku da ugostimo kompozitora Ivana Jevtića, čije će delo Koncert za klavir i klarinet izvesti kamerni orkestar „Fb banda“ – irska violinistkinja Mared Hiki, pijanista Per Runberg i klarinetista Mate Bekavac. Sastav čine izvrsni umetnici, a naziv ansambla privlači pažnju jer asocira na Fejsbuk, ali zapravo skraćenica se odnosi na Filharmonijsku bandu, koju klarinetista Mate Bekavac opisuje kao grupu mladih muzičara, koji, kako on govori, „uz rutinski rad u matičnim orkestrima ipak žele drugačiji kontakt sa muzikom, gde nema sindikata i administrativnih pravila koja guše iskreno i predano bavljenje muzikom. Jedini cilj im je: učiti i davati, biti u međusobnom kontaktu i muzikom dirnuti publiku – sa takvim odnosom interpretirati klasičnu muziku iz drugog ugla, bez uobičajene patine, takozvane ozbiljne muzike. Provetreno, sa osmehom i suzama na licu…”. Kako sam naziv govori, izvodiće se Mocartova dela ili bolje reći riminiscencije na njegova dela. Publika će imati priliku da čuje kompozicije savremenih autora koji su stvarali inspirisani Mocartovim kompozicijama i u čijim delima se često mogu čuti skrivene Mocartove teme. Jednom rečju, imamo prožimanje prošlosti i budućnosti, kako je Mate rekao: „Mocartova muzika i njen odjek u sadašnjosti teme su ovog koncerta, koji nam nudi opcije kako izraziti poštovanje, kako se pokloniti prošlosti i inspirisati se njom“.

TREĆE VEČE

MIHAJLO ZURKOVIĆ: Somus kroz svoj kratki istorijat uspešno sarađuje s Akademijom umetnosti u Novom Sadu, počev od gostovanja Simfonijskog orkestra Akademije, pa sve do nastupa studenata u okviru ciklusa „Dečja posla“. Ovog puta sledi nesvakidašnji duo flaute i gitare pod nazivom KAMERNA POSLASTICA, što će to zaista i biti, jer se ta kombinacija kamernog zvuka ne sreće često, posebno kada je reč o izvrsnim izvođačima i redovnim profesorima Akademije umetnosti iz Novog Sada – flautiskinji Lauri Levai Aksin i gitaristi Zoranu Krajišniku.

Isto to veče uslediće još jedan koncert „Fb bande”, koji je Mate Bekavac nazvao AGONIJA DANAŠNJICE. Sa željom da se muzikom prebrode sve nedaće, Mate je ovaj program opisao kao: „tihi komentar događanja u današnjem društvu”, a zatim dodao: „Katastrofe, ratovi i pohlepa vode ka patnji, gubicima i rezignaciji duha. U muzici možemo pronaći utehu, nadu i melem za duševne rane – od davnina sve do danas, kroz vekove”.

ČETVRTO VEČE

MIHAJLO ZURKOVIĆ: Festival ima izuzetnu saradnju s Muzičkom školom „Petar Konjović“. Osim što njeni učenici nastupaju na festivalu, oni su i volonteri na Somusu i pružena im je prilika da učestvuju u svakom segmentu organizacije. S druge strane, uvek smo imali podršku škole koja nam je nesebično ustupala svoje prostorije za realizaciju majstorskih kurseva, organizovano dovodila đake na koncerte, ustupala na korišćenje svoje instrumente i tehniku. Na nedeljnom matineu pod nazivom STEPENICAMA KA ZVEZDAMA nastupiće orkestar škole, dopunjen i pojačan bivšim učenicima, a kao solisti na tom koncertu predstaviće se učenici i profesori škole. Na poziv dirigentkinje orkestra Mine Bošnjak, Sonja Šarić i ja smo sa zadovoljstvom prihvatili da stanemo uz mlade muzičare i nastupimo s njima.

I, na kraju, zatvaramo festival koncertom NEMAČKA LIRIKA. Sonja Šarić, Somborka koja je pre nekoliko godina nastupila na Somusu kao mlada još neafirmisana umetnica, sada nam se vraća kao dobitnica prve nagrade prestižnog takmičenja „Eva Marton“ u Budimpešti. Zajedno s pijanistom Strahinjom Đokićem, koji je i odličan bas, izneće veoma specifičan program – solo pesme Lista, Štrausa i Malera.

Festival se nekada održavao tokom aprilskih dana, da li publika ubuduće može da očekuje jesenji period za održavanje festivala?

U svojim počecima Somus se održavao u prolećnom aprilskom terminu, baš kao i stare Somborske muzičke večeri. Prošle godine smo zbog pandemije morali da pomerimo termin održavanja festivala, a ove godine isto se desilo zbog dostupnosti umetnika. Dakle, koliko god smatram da je važan jedan ustaljeni godišnji termin održavanja bilo kog događaja, u ovom slučaju Somusa, zbog kompleksnosti organizacije, dostupnosti umetnika, primorani smo da menjamo ustaljene termine.

Koliko je život u Parizu, upoznavanje i saradnja s velikim imenima promenila pogled na muziku i probila barijere i ustaljene šablone izvođaštva kod nas u Srbiji? Koje su razlike između umetničkog života u Parizu i kod nas…?

Zbog svoje porodične situacije i jedne male devojčice Mie poslednjih 7, 8 godina živim na relaciji Francuska–Srbija. Imao sam sreću da u Parizu slušam umetnike poput Nelsona Freire, Radua Lupua , Juđe Vang, Ive Pogorelića, Danila Trifonova, Grigorija Sokolova, violiniste Leonidasa Kavakosa, zatim Berlinsku filharmoniju, Kraljevski orkestar Koncertgebaua, najznačajnije operske predstave itd. Takođe, posećivao sam i najznačajnije festivale klasične muzike u Francuskoj. Sva ta iskustva su ostavljala dubok trag na mene. Naglasio bih da se neki od najvećih festivala klasične muzike održavaju baš u malim mestima širom Francuske. Sva doživljena iskustva i poznanstva s umetnicima zajedno s pijanistkinjom Lidijom Bizjak pokušavao sam da prenesem baš u Sombor, na Somus. Otuda Somus ima jedinstvene programe i izvođače, koncerte koji su ekskluzivni i ne mogu se čuti u drugim gradovima u Srbiji.

PORUKA PUBLICI:

Publika koja bude posetila Somus može da očekuje dobru energiju, najkvalitetnije muzičke doživljaje i umetnike i pravu festivalsku atmosferu u jednom malom vojvođanskom gradu. Tokom ova četiri festivalska dana verujem da je moguće zaboraviti na sve turbulencije, potrese, nesreće u našoj zemlji ali i u svetu. Muzika je ta koja nas sve veže, kroz nju proživljavamo zajedničke emocije i pročišćavamo svoj duh. Kad bi se i u drugim malim mestima naše zemlje desilo ovako nešto na jedan dan, pa na četiri dana, mislim da bi nam svima životi bili mnogo kvalitetniji.

Detaljinje informacije o festivalu Somus, možete saznati na njihovom sajtu https://www.somus.info/

Autor: Katarina Georgijević

Lektor: Vera Maletić